טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

אנחנו קוראים לשרברב רק כשיש סתימה או נזילה שאיננו מצליחים לטפל בה בעצמנו. בדומה, אנחנו פונים לטיפול נפשי רק כשהמצב קשה, כשאיננו מצליחים להתאזן, כשהמשבר עמוק. זהו טבע האדם. כל עוד נשמר שיווי משקל מוכר, הרי שגם אם קשה לנו בו – הנטייה הטבעית היא להישמר מלערער את שיווי המשקל הקיים.

רק כאשר שוויי המשקל מופר בצורה חריפה ונוצר משבר – מתעוררת המשאלה לעזרה, אבל גם אז, כמו בדוגמת השרברב, המשאלה היא לעזרה קטנה שתחזיר את המצב לקדמותו. מעטים יפנו לשרברב או לפסיכולוג כדי לבצע שיפוץ יסודי… בדרך כלל נבקש עזרה נקודתית. לפעמים כשנקרא לשרברב והוא יניד את ראשו ויגיד שאי אפשר לתקן תיקון נקודתי, צריך שיפוץ יסודי. בדומה, לפעמים יאבחן הפסיכולוג שהתערבות קצרה לא תביא לתוצאה המבוקשת, וימליץ על תהליך של עבודה מעמיקה וממושכת.

שיפוץ צנרת הבית שלנו היא מסע מאתגר: היא פרויקט יקר, מלכלך, מקשה על השגרה, יוצר סבל עד סיומו. באנלוגיה גסה, שיפוץ הנפש מלווה בקושי מאד לא מבוטל. בשני המקרים אנחנו משתדלים למצוא איש מקצוע טוב, ובשני המקרים צריך לגייס אומץ כדי לצאת לדרך.

בניגוד לשרברב, הרי שלגבי פסיכולוג, גם אם הומלץ לנו איש מקצוע טוב, חשוב שנרשה לעצמינו לבדוק כמה נוח לנו אתו/ה, האם באישיותו הוא מתחבר אלינו…

תוך כדי פגישות ההכרות בין מטפל ומטופל מתחיל תהליך של שיתוף. אנחנו משתפים את המטפל, משתדלים לשתף בפתיחות. רובנו איננו מורגלים לשתף בפתיחות ולהתבונן בעצמנו בכנות. אופן התייחסות המטפל מקלה או מקשה על פתיחות. נדרשים שלבים בדרך אל היושרה הפנימית הבלתי מתפשרת, שבלעדיה לא נוכל ליצור הבחנה בין התחושות, הרגשות והצרכים שלנו עצמנו לבין צרכי הסובבים אותנו, בין האמונות שלנו לאמת הפנימית של האחר, בין ההתנהגות שלנו בפועל לבין האופן בו היינו רוצים להתנהל.

לא קל להיפתח לתהליכי בדיקה ושינוי אלה ולהתמיד בהם לאורך זמן. הזמן הכרחי, כי הרי לעולם לא נוכל להוציא את כל החפצים מכל הארונות בבת אחת בפגישה אחת לסדר את הכל… בכל פגישה נוכל רק להתייחס לפן מסוים בתוכנו, ולכל פגישה נגיע בלי לדעת מראש מה יתגלה לנו בתוך עצמנו, איך נרגיש עם מה שנגלה ולאן ייקחו אותנו ההסתכלויות שלנו על עצמנו.

בדומה לכל הרפתקה ולכל טיול עצמאי אל ארצות אחרות, מהווה טיפול מסע אל הבלתי ידוע. צעירים "תופסים אומץ" ונוסעים לטיול הגדול כדי להכיר את יכולותיהם להתמודד, להתנסות בעצמאות שעוד אין להם. אנשים אוזרים אומץ ויוצאים למסע הטיפול הנפשי כדי להכיר את יכולותיהם הנפשיות ולשפר אותן. זו השקעה גדולה של אנרגיה, זמן וגם כסף, שדורשת מחויבות ואומץ.

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar